Putovima 101. brigade Hrvatske vojske

26. studenog , prezentacijom monografije profesora Ivana Radoša i Ivana Brigovića „101. brigada Hrvatske vojske“ ,završen je projekt „Putovima 101. brigade Hrvatske vojske.“

Kada smo krenuli u osmišljavanje ovog projekta, osnovni cilj nam je bio poticanje učenika da istraže putove 101. brigade jer smo ustanovili kako su premala saznanja učenika o ulozi, značenju i žrtvi Domovinskog rata čiji su sudionici mnogi roditelji, članovi obitelji i lokalne zajednice. Projekt je obuhvatio nekoliko aktivnosti. Kroz nastavu geografije i povijesti učenici su upoznavali i istraživali područja djelovanja 101. brigade od 1991. do 1995. godine. Raspravljali su i pripremali prezentacije o važnosti i ulozi Vukovara i istočne Slavonije u obrani domovine. Deset učenika naše škole je u pratnji svojih profesorica, 17. studenog, organizirano sudjelovalo u paljenju svijeća u Ulici grada Vukovara u Zagrebu. Postavili smo izložbu u foajeu škole koja se može pogledati. U projektu su sudjelovali učenici svih uzrasta, čak su i prvašići  dali svoj doprinos kroz likovni izražaj. Kroz ovaj projekt smo nastojali povezati školu s lokalnom zajednicom i našim braniteljima. Takvo povezivanje i otvaranje škole prema lokalnoj zajednici nam je bila osnovna vizija djelovanja škole kojom smo krenuli u kreiranje ovogodišnjeg školskog kurikuluma.

Predavanje na tu temu, koje je održao profesor Ivan Radoš 26. studenog , i u kojem su sudjelovali pripadnici 101. brigade, bilo je poučno. Naši osmaši su razgovarali sa sudionicima rata te čuli mnoge potresne priče o pogibijama prijatelja i suboraca nazočnih pripadnika brigade. Neke od informacija koje su učenici saznali su kako je kroz 101. brigadu HV-a prošlo više od 7000 branitelja od kojih ih je 47 poginulo te kako je to bila jedina brigada Hrvatske vojske koja je od svojih domova bila udaljena više od 300 kilometara.

Naši gosti su bili jako zadovoljni interesom osmih razreda za tu tematiku te će sa zadovoljstvom uvijek sudjelovati u takvim projektima. Autorice projekta, kolegice Sandra Juran, Vlatka Makarun i Željka Vrlec Kosek, zadovoljne su ishodima svojeg projekta. Zahvaljujemo  na suradnji Udruzi 101. brigade Hrvatske vojske i njihovom predsjedniku, pukovniku Ahmedu Puškaru i ostalim članovima udruge na velikoj pomoći u organiziranju našeg projekta.

Vlatka Makarun

KROZ ALEJU KOČIJOM NA SUSEDGRADSKE JESENI

Susedgradske jeseni najveća je manifestacija u zapadnom dijelu grada Zagreba. Ove godine proslavili su desetu  godišnjicu. Manifestacija promiče očuvanje kulturnog naslijeđa, druženje, zajedništvo, edukaciju mladih i utječe na unapređenje kvalitete života u našem kvartu. Organizatori uključuju mlade u njegovanje naše bogate tradicije. 2014. godine Susedgradske jeseni imale su humanitarni karakter, ostvareni prihod bio je namijenjen  obiteljima i obrazovnim ustanovama u područjima stradalim od poplava. Manifestacija je trajala tri dana, od 26. do 28. rujna.

Na susedgradskim jesenima aktivno su sudjelovali i učenici naše škole. Na svečanom otvorenju nastupali u učenici 5. a s dramsko plesnom  točkom "Golubek moj beli", uvježbala ih je učiteljica V. Makarun, učenici 3. a pod vodstvom učiteljice S. Babić predstavili su se folklornom koreografijom, nastupao je i zbor naše škole, a  voditeljica zbora H. Paver je osmislila i program za predstavljanje mladih.

Na Jesenima kratak koncert te izložbu "Očuvamo kulturno nasljeđe" imali su i članovi FA "Vrapčanci". Mogla se pogledati i izložba Susedgrad u domovinskom ratu. Bilo je za svakog ponešto: motocikli, kočije, renesansni kutak, alka na biciklima, prodajni i edukativni  štandovi. Mogao se kupiti drveni mač i štit, češnjovke, domaći kolači, med i još puno toga.

Svaka večer je završavala koncertom ili plesom. Bilo je to mjesto ugodne atmosfere. Zatvaranje manifestacije je bilo urnebesno zahvaljujući gornjevrapčanskim dečkima iz sastava Urnebes. Čestitamo Udruzi Potepuhi i ostalim članovima organizacijslog odbora na sjajnoj ideji, realizaciji te neka jedanaesta godišnjica bude još urnebesnija.

Vlatka Makarun

25.04.2024. 11:03
Snaga daha - Knjižnica Voltino
Početak događanja: 02.05.2024 10:03. Pozivamo vas na uvodno predavanje Snaga daha u četvrtak 2.5.2024. u 18 sati koju će voditi Berislav Popović i Blaženka Sečkar.

25.04.2024. 10:50
Pozitivne vijesti - Knjižnica Staglišće
Početak događanja: 26.04.2024 10:00. Povodom 7. Dana medijske pismenosti u posjet nam dolaze učenici 4. razreda OŠ Ivana Meštrovića, Zagreb.

> Školski web list
Osnovna škola Gornje Vrapče Zagreb / Vrapčanska 188, HR-10000 Zagreb / www.os-gornjevrapce-zg.skole.hr / ured@os-gornjevrapce-zg.skole.hr