LiDraNo

Autor: Ana Budojević, 15. 2. 2018.

Klara Cvetković, učenica 8. a razreda, sudjelovala je na Županijskoj smotri LiDraNo 13. 2. 2018. Od 59 literarnih radova, Klarin rad uvršten je u 19 najboljih i predložen za Državnu smotru LiDraNo.

Slemenske steze

Gda sem na svoje noge ja stala,

Već niesem bila tak preveč mala.

Za ruku tatek moj me je zel,

Ruksak na pleča fletno je del.

Po slemenskim stezam on me je pelal,

Norije, navek, rada je delal.

Pri kraju, gda smo žejni fest bili,

Z izvora mrzlu vodu smo pili.

Denes, gda tatek šumu spomene,

Mam pitam jel` bu pelal i mene.

Niema tog srebra, zlata, penez

Kaj vredi više od slemenskih stez.

RJEČNIK:

Slemenske-sljemenske, steze-staze, gda-kad, već-više, niesem-nisam, tak-tako, preveč-jako, tatek-tata, zel-uzeo, pleča-leđa, fletno-brzo, del-stavio, pelal-vodio, norije-ludorije, navek-uvijek, rada-rado, delal-izvodio, pri-na, žejni-žedni, fest-jako, z-s, mrzlu-ledenu, denes-danas, mam-odmah, jel bu-bude li, niema-nema, penez-novaca, kaj-što, vredi-vrijede.

Krajem prošle godine potpisan je ugovor između našeg Ministarstva, CARNet-a i Microsofta Hrvatska kojim se reguliraju uvjeti korištenja Microsoft Officea-a za učenike i nastavnike srednjih i osnovnih škola u Hrvatskoj. Tim je ugovorom omogućen besplatan Office za učenike i učitelje (instalacija na pet različitih računala i pet mobilnih uređaja). Osim toga, svi spomenuti korisnici dobivaju pristup e-pošti s 50 GB prostora, spremniku u oblacima OneDrive od 1 TB, uporabi društvene mreže Yammer, servisu Lync kojim su omogućene audio i/ili video konferencije i razmjena brzih poruka te alatima Microsoft Office-a u oblaku: Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Svim ovim mogućnostima možete pristupiti putem svojega korisničkog računa na CARNet-u.

Adresa na kojoj možete pristupiti usluzi je office365.skole.hr, dok se za pomoć možete uvijek obratiti CARNet-u na e-adresu helpdesk@carnet.hr.

Upute po koracima možete pronaći na adresi https://office365.skole.hr/default/pristup. Dodatne informacije možete pročitati na CARNet-ovim stranicama.

Ukupno: 731922

Osnovna škola Gornje Vrapče Zagreb / Vrapčanska 188, HR-10000 Zagreb / www.os-gornjevrapce-zg.skole.hr / ured@os-gornjevrapce-zg.skole.hr